NARKOTYKI
CIEKAWOSTKI


ŚRODKI POBUDZAJĄCE
Amfetamina

Do tej grupy należą (między innymi): Amfetamina (czysta), oraz Speed (czyli metaamfetamina) i Ecstasy - jej odmiany.

Amfetaminy występują w postaci pigułek, tabletek i kapsułek. Najczęściej jednak spotykaną postacią jest biały (lub żółty) proszek, o kwaśno-gorzkim smaku, nierozpuszczalny w alkoholach i słabo rozpuszczalny w wodzie. Amfetaminy mogą również występować w postaci kostek o wyglądzie parafiny lub kryształków.

Amfetamina - Czysta amfetamina występuje niezwykle rzadko. Bez względu na to, co mówi na jej temat Dealer, jest ona najczęściej bardzo zanieczyszczona. "towar" może być specjalnie zanieczyszczony przez dealera, w celu wzmocnienia efektu działania narkotyku (tzw. kopa). Idealnie do tego nadaje się np. trutka na szczury, czy któryś z mocniejszych (czyt. bardziej szkodliwych) narkotyków.

Zaczyna działać po ok. 30 minutach. W zależności od spożytej dawki działanie trwa 2-3 godziny, a czasami trochę dłużej.

Bardzo częstym powodem, dla którego młodzież sięga po narkotyk z tej grupy jest subiektywne odczucie "łatwego wkuwania".

W rzeczywistości, człowiek staje się pod jej wpływem w pewien sposób otępiały umysłowo (choć tego nie odczuwa), i nie rozprasza uwagi na inne rzeczy, koncentrując się na jednej rzeczy (np. uczeniu się). Po ustąpieniu działania narkotyku wszystko się zapomina, i tylko wzięcie kolejnej dawki sprawia, że można jakoś napisać klasówkę, czy zdać egzamin.

Zażycie powoduje intensywne poczucie mocy oraz potęguje energię. Objawia się to nadmierną pobudliwością, bezsennością, brakiem łaknienia, podwyższonym tętnem, szybkim oddechem oraz zwiększonym wydalaniem moczu. Po ustaniu działania narkotyku osoby najczęściej bardzo długo śpią (16-30 godzin).

Amfetamina i akcesoria

Początkowe zażywanie amfetaminy zwiększa odporność na stres i wydolność intelektualną, ale przedłużające się zażywanie jej prowadzi do wyniszczenia organizmu oraz do przedwczesnej ŚMIERCI.

Amfetaminy podwyższają temperaturę ciała (do 40 - 41 0C).

Innymi "efektami ubocznymi" są: suchość w ustach, zmiana ciśnienia, pocenie się, drgawki, ból głowy, brak łaknienia, trudności w oddawaniu moczu, niepokój, palpitacje serca, a nawet impotencja.

Powodują także krwawienie z naczyń mózgowych i śpiączkę. Silna, szybko występująca tolerancja wymusza na biorącym, używanie coraz większych dawek w celu uzyskania tych samych, oczekiwanych efektów.

Długotrwałe używanie amfetamin powoduje czasami, iż osoba biorąca je, sięga po środki tłumiące w celu zredukowania nadmiernej pobudliwości.

Amfetamina zabija, równie skutecznie jak heroina, wyniszczając najpierw psychikę i wnętrze człowieka, następnie jego ciało.

Śmiertelną dawkę stanowi ok. 1 gram amfetaminy u osób dorosłych, a u dzieci - ok. 0,1 g. (nie wlicza się tu osób uzależnionych, u których organizm przyzwyczaił się do większej dawki).
Extasy - odmiana amfetaminy

Ekstazy (MDMA) - Występuje pod postacią różnego kształtu tabletek lub drażetek z wytłoczonymi na nich wzorami, symbolami i motywami. Ich skład i zawartość są zmienne, mogą zawierać również amfetaminę.

Jest bardzo szkodliwa zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, oraz wywołuje uzależnienie. Na podstawie badań medycznych preparaty te zostały uznane za narkotyki twarde.

Są udokumentowane przypadki śmiertelne, spowodowane zażyciem pigułek Ekstazy.

Ekstazy zawiera środek o nazwie MDMA. Śmiertelna dawka MDMA to 120 mg. W Polsce pigułki zawierają od 28 do 170 mg MDMA.

Już po 20 minutach powoduje: lepsze samopoczucie, przyspieszenie rytmu serca brak uczucia zmęczenia, wyostrzona percepcję kolorów i dźwięków, subiektywną łatwość nawiązywania kontaktów, można przez wiele godzin rozmyślać np. nad swoim życiem, najzwyklejsze rzeczy stają się cudowne i przepiękne itp.. Działanie narkotyku trwa kilka godzin.

Ekstasy

Po tym czasie pojawia się uczucie ogromnego zmęczenia, bóle głowy, nudności, często wymioty, dekoncentracja, irracjonalny strach, kłopoty z pamięcią. Przyjmowany dłużej niż kilka dni, może spowodować czasową bezsenność i paranoję. Narkotyk ten w ciągu kilku minut podnosi temperaturę ciała nawet do 41-42 stopni. Może nastąpić przegrzanie mózgu.

Szczególnie podatne na działanie środka, są osoby z wadami serca (również ukrytymi). U takiej osoby śmierć może nastąpić od zażycia jednej pigułki (np. na dyskotece).
Kokaina

Kokaina - Jest to biały proszek. Jedna z jej odmian Crack występuje w postaci jasnobrązowych kuleczek. Może ona także występować w postaci białych lub bezbarwnych (niezwykle rzadko) okruchów lub kamyczków. Jest bez zapachu, ma gorzki smak, jest dobrze rozpuszczalna w alkoholu, ale słabo rozpuszczalna w wodzie.

Efekt euforii występuje już po kilku sekundach od zażycia. Stan ten utrzymuje się tylko przez kilkanaście minut.

Kiedy narkotyk przestaje działać wstrząs jest tak gwałtowny i dotkliwy, że występuje konieczność przyjmowania kolejnych dawek, czyli sięgnięcia po nowego papierosa, lub strzykawkę.

Uzależnienie następuje w rekordowo krótkim czasie.

Charakterystyczne są różnego rodzaju "fajki", w których kokainę się pali, oraz strzykawki, gdyż można ją zażywać także dożylnie.

Kokaina działa porażająco na końcówki nerwowe, co objawia się np. zanikiem smaku, lub silnym znieczuleniem. W przypadku porażenia nerwów smakowych najpierw zanika smak gorzki, następnie słodki i kwaśny. Smak słony pozostaje taki sam. Dlatego też potrawy, które osoba spożywa wydają się jej przesolone.

Na początek kokaina poraża nerwy przewodzące ból, następnie przewodzące dotyk, a w końcu włókna odpowiedzialne za odczucie zimna lub gorąca.

Oddziaływanie kokainy na błony śluzowe nosa powoduje niemal całkowity zanik powonienia. Podana doustnie znieczula błonę śluzową żołądka - zabijając poczucie głodu.

Te "niezwykłe" wręcz jej właściwości byłyby czymś wspaniałym (np. w medycynie), gdyby nie druga strona medalu. Kokaina, bowiem przedostaje się do krwioobiegu, powodując objawy ostrego zatrucia, lub nawet śmierci. Wielokrotne zażywanie kokainy powoduje wysuszenie błony śluzowej, a następnie powstawanie nadżerek błony śluzowej i wrzodów kokainowych. Kokainiści mają czerwony, cały w krostach nos. W większych stężeniach kokaina poraża nie tylko końcówki nerwowe, ale i całe nerwy wpływając na możliwość wykonywania ruchów.

Osobę zażywającą kokainę można poznać między innymi po pociąganiu nosem (katar), nadpobudliwości, gadatliwości, niepokoju psychoruchowym oraz rozszerzonych źrenicach - jest to wynik silnego oddziaływania kokainy na korę mózgową.

Kokainiści są niezrównoważeni, drażliwi. Może im się wydawać, że pod skórą pełzają im robaki wgryzające się w nerwy. Zdarza się, że jest to na tyle nie do wytrzymania, że kokainiści popełniają samobójstwo. Kokaina również wywołuje podniecenie - co może stać się z kolei przyczyną gwałtów, stosunków z przypadkowymi partnerami, a w konsekwencji pojawia się zagrożenie zarażenia wirusem HIV.

W przypadku przedawkowania (bardzo często występującego) pojawia się majaczenie, szybki i nieregularny, płytki oddech. Może się to objawiać również drgawkami, utratą przytomności, a także bardzo często śmiercią.

Dawka śmiertelna dla dorosłej osoby nie przyjmującej kokainy wynosi 1-1,5 grama doustnie, albo 0,2-0,3 grama podskórnie. Kokainiści są bardziej "uodpornieni" na zatrucia i odnotowuje się przypadki zażywania do 15 gramów kokainy dziennie. Istnieją jednak przypadki, kiedy to osoba uzależniona umiera po zażyciu dawki używanej w trakcie leczenia (odwyku) - około 20 mg.

Z upływem czasu człowiek zażywający kokainę staje się z wyglądu starcem. Skóra przyjmuje blady, szarożółty odcień, oczy stają się podkrążone, ręce drżą a chód staje się niepewny.

Krzaczek kokainowy

Nadużywanie kokainy powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, skurcze naczyń wieńcowych serca, drgawki oraz uzależnienie psychiczne.

Zagrożenie uzależnienia jest przy kokainie, szczególnie duże ze względu na szybkość działania narkotyku. Działanie to jest jeszcze pogłębione krótkim okresem trwania "odlotu" (ok. 20-30 min.) i chęcią natychmiastowego przywrócenia stanu błogości. Jeden gram kokainy kosztuje ok. 150 zł - tańsze to zwyczajna "podróba", zabijająca czasami tak skutecznie jak narkotyki autorskie.

Ciekawostka: Kokaina była kiedyś dostępna w aptekach, barach oraz wchodziła w skład wielu napojów. Jednym z nich był napój sporządzony z wyciągu liści koki i wina Bordeaux, a od 1885 r. wzbogacony o wyciąg z orzeszków ziemnych. Napój ten nazwano Coca-Colą.
Jednakże od 1903 roku zaprzestano dodawania do niego wyciągu z koki.
Crack - jedna z odmian Kokainy. Występuje w postaci jasnobrązowych kuleczek, lub grudek.

Spotykany jest także w postaci białych okruchów lub "kamyków", często pakowanych w fiolki.

Jest on wzmocnioną odmianą kokainy i bywa 20 do 50 razy czystszy niż kokaina dostępna w sprzedaży. Wywołuje natychmiastowe odurzenie.

Około 1 grama kokainy potrafi zabić, crack to 20x silniejszy związek, więc o ile szybciej zabija?

Na osiągnięcie stanu euforii wystarczy parę sekund i stan ten utrzymuje się przez kilka minut. Po ustąpieniu działania narkotyku, występuje niezwykle silna chęć przywrócenia stanu euforii.

Crack - odminana kokainy

Crack powoduje szybkie i mocne poczucie euforii, ale uzależnia o wiele silniej niż kokaina i jest odpowiedzialny za większe zniszczenia fizyczne i psychiczne w naszym organizmie.

Działa tak silnie, że wyjście z nałogu (który występuje nawet po pierwszym zażyciu), graniczy z cudem.

Crack jest obecnie jedną z najgroźniejszych substancji uzależniających. Zabija tak szybko jak heroina.

Powodem śmierci może być:

 • ustanie oddychania, gdyż zostaje porażony układ nerwowy pobudzający organizm do oddychania,
 • wylew krwi do mózgu, gdy szybko wzrastające ciśnienie krwi rozrywa naczynia krwionośne,
 • zatrzymanie akcji serca,
 • można także popełnić samobójstwo, gdy ustanie działanie substancji i dopadnie nas niezwykle silna depresja, lub będąc pod wpływem środka, gdyż nie kontroluje się odruchów,
 • albo przedawkować.
 • Poza tym, działanie cracka jest takie samo jak kokainy.


  GRY i ZABAWY
  Jeśli szukasz jakichś dodatkowych informacji skorzystaj z tej podstrony. Zadaniem MultiWyszukiwarki jest zgromadzinie w jednym miejscu najpotrzebniejszych w poruszaniu się po Internecie elementów, tak by dotarcie do dowolnej informacji było jak najprostsze.
  WARTO ZAJRZEĆ  Jeśli spodobał ci się ten serwis, możesz umieścić u siebie link, lub baner do tej strony.
  szablony stron